Publicitate

Oleg Reabciuk a devenit pentru a doua oară campion al Greciei

Internaționalul moldovean, Oleg Reabciuk, a devenit pentru a doua oară campion al Greciei cu echipa de club pentru care evoluează, Olympiacos Pireu.

Imagine de © publika.md

Reabciuk a marcat golul decisiv al meciului câștigat de "alb-roşii" cu PAOK Salonic, scor 2-1. În urma acestei performanţe, echipa antrenată de Pedro Martins și-a asigurat titlul.

În meciul disputat pe stadionul Toumba, gazdele au marcat prin Thomas Murg în minutul 10. Olympiacos a revenit în forță după pauză. Mai întâi Rony Lopes a egalat, iar apoi Oleg Reabciuk a dat lovitura de grație.

Olympiacos Pireu a cucerit al 47-lea titlu în Super Liga Greciei, ceea ce reprezintă un record absolut. Reabciuk și coechipierii săi au primit trofeu pe teren, iar apoi au sărbătorit succesul și în vestiar.

Oleg Reabciuk joacă la Olympiacos din ianuarie 2021. Cel mai bun fotbalist moldovean din ultimii doi ani a bifat 72 de meciuri în tricoul acestei echipe şi a marcat două goluri, reuşind și patru assist-uri.

Video
Distribuie prietenilor
Articole înrudite
Sport
Selecţionata de rugby a R. Moldova va disputa în cadrul unui turneu european

05.05.2022 10:14 | 6 vizualizări

După o pauză de aproape trei ani, selecţionata de rugby a Republicii Moldova s-a reunit şi va disputa, în această lună, primele meciuri oficiale în cadrul turneului european Conference 2 Nord.

Sport
Tricoul lui Maradona, vândut cu peste 9 milioane de dolari

04.05.2022 23:50 | 4 vizualizări

Tricoul purtat de fostul mare fotbalist argentinian Diego Maradona la meciul cu Anglia de la Cupa Mondială 1986 a fost vândut la licitaţie pentru aproape 9,3 milioane de dolari, ceea ce a doborât toa…

Sport
Planul radical al Rusiei, după ultimele sancțiuni dictate de UEFA

04.05.2022 23:32 | 5 vizualizări

UEFA a impus o serie de sancțiuni împotriva Rusiei, după ce Vladimir Putin a ordonat invadarea Ucrainei, pe 24 februarie, iar cel mai recent anunț făcut de forul european a venit luni.

Sport
O femeie cu piciorul amputat a doborât recordul pentru maratonuri

04.05.2022 15:10 | 7 vizualizări

O femeie care s-a apucat de alergat după ce şi-a pierdut piciorul stâng din cauza cancerului a depăşit recordul mondial Guinness pentru cele mai multe maratonuri consecutive. Jacky Hunt-Broersma, 46…

Sport
Caz pe teren: O fotbalistă l-a lovit pe arbitru în zona intimă

03.05.2022 13:16 | 7 vizualizări

Fază incredibilă la un meci feminin de fotbal din Ecuador. O jucătoare s-a enervat și l-a lovit pe arbitru în zona intimă.

Sport
Halterofila Teodora-Luminița Hîncu a cucerit trei medalii în Grecia

03.05.2022 10:34 | 9 vizualizări

Halterofila Teodora-Luminița Hîncu a cucerit trei medalii de bronz la Mondialul de tineret din Grecia.